неделя, 10 юни 2012 г.

ШЕСТ НОВИ МЕДАЛА В КОЛЕКЦИЯТА НА ВРАЧАНСКИТЕ АВТОМОДЕЛИСТИ

В продължение на два дни 30 състезатели от 7 български отбора и Турция мериха сили в класовете „Електроформула”, „Нитро с пулстартер”, „Нитро”, „Формула 2” и „Формула 5” на международното състезание по автомоделизъм „Гранд При България”. Състезанието се проведе на автомоделната писта във Враца. През тази година мероприятието бе под шефството и за наградите на Община Враца и местния Ротари клуб. В събота състезателите въртяха обиколки в 4 квалификации, а в неделния ден организаторите предвидливо разрешиха пета квалификация, с което дадоха възможност на нови 10 състезатели да се включат в борбата за наградите.
В трите финала в клас „Електроформула” малкия Калоян Кокошаров от „Ориндж тим” София доминираше и заслужено спечели следван от двамата врачански дебютанти Емил Манолов и Ванина Крумова.
В клас „Нитро с пулстартер” състезателят на „Ориндж тим” София Румен Соколов се наложи убедително в двадесет минутния финал пред Станимир Станев от „Стелди Еър” София, а трета след множество технически проблеми се класира Цветелина Генчева от СТМК Враца.
В първия от майсторските класове „Нитро” Емил Костадинов от „Хоби Дик” София не изпусна водачеството през всичките 45 минути и победи със 149 обиколки, следван от достойният си съперник Росен Ралчовски от СТМК Враца със 136 обиколки, а трети със 126 обиколки завърши врачанския пилот Виктор Робев. Четвърти е друг врачански автомоделист Кристиян Крумов със 118 обиколки. В кралския клас „Формула 2”до последните пет минути от общо 45 се води непримирима борба между Емил Костадинов от „Хоби Дик „ София и врачанския пилот Мартин Дамянов. В крайна сметка по опитния софиянец, който кара в последните  три години в немския шампионат победи със 166 обиколки, Мартин навъртя 160, а трети се класира ветерана Димитър Лесковски от „Хоби Дик” със 149 обиколки.
Със сериозни технически проблеми Дамян Петров е осми със 40 обиколки, а девети Генко Базитов със 14 обиколки. Шефът на „Стелди Еър” Станимир Станев се наложи в 30 минутния финал в клас „Формула 5” със 76 обиколки пред Светослав Янакиев от Варна със 75, а трети се класира Сивил Антимов от Турция със 62 обиколки. Врачанския пилот Росен Ралчовски който дебютира в този клас дълго време бе втори в колоната, но техническа повреда го остави на шесто място със 44 обиколки.
Победителите бяха наградени със купи и грамоти. Наградите връчиха Ирена Цветкова - спортен ръководител в Община Враца и д-р Кътев - шеф
на врачанския ротари клуб.
Следващто състезание на автомоделистите е отново в града под Околчица, когато 30 юни - 1 юли е втория кръг от Държавния шампионат с електро модели.