Бисквитки

четвъртък, 23 декември 2010 г.

Община Криводол раздаде подаръци

          По традиция в навечерието на най-светлите празници – Рождество Христово и Нова година, Община Криводол зарадва най – малките жители на общината с коледни подаръци.
          По инициатива на кмета инж. Николай Иванов, всичките 232 деца, посещаващи осемте детски градини на територията на общината получиха коледни пакети, пълни с лакомства.
          В духа на настъпващите празници във всяка детска градина бяха подготвили празнична програма с много песни, стихотворения и танци. Но най-вълнуваща за децата си остава срещата с добрия старец Дядо Коледа. Ето защо ръководството на общината се погрижи подаръците да пристигнат по време на коледните тържества във всяка детска градина и да създадат настроение и усмивки у всяко дете.


понеделник, 20 декември 2010 г.

Екипът на изданието ви пожелава весели празници!

"Топлофикация Враца" уведомява


„Топлофикация Враца” ЕАД уведомява своите абонати, че е вписана в регистъра на Министерство на икономиката, енергетиката и туризма за извършване на услугата дялово разпределение на топлинната енергия. Съгласно удостоверението за регистрация, дружеството ни освен чрез уреди производство на фирма „Бруната”, може да извършва тази дейност и чрез уреди на фирма „СИМЕНС”. На това основание Ви уведомяваме, че можем да извършаме дялово разпределение на топлинната енергия в сгради-етажна собственост в които отоплителните тела са оборудвани с уреди „СИМЕНС”, без да е необходима тяхната подмяна.
Повече информация по въпроса можете да получите на тел: 092 66 83 13, 092 66 83 17 , както и в управлението на дружеството ни.

ОДЗ „Звънче” проведе социално – педагогически тренинг на тема: ”Детето – как да общуваме с него?”



Семейството, родителството и възпитанието са призвание, опит,мъдрост и щастие, което предаваме на децата си от поколение на поколение или поне докато”пътуваме” съвместно с тях. От семейната среда зависи формирането не само на детската личност, но и на зрелия човек. Човешкото поведение се формира години най-напред в семейството, а по късно в детската градина и обществото. Трудните социални условия, безработицата на хората и усилията им за оцеляване  намаляват възможността за общуване в семейството. Взаимодействието между   родители  и деца все по – трудно се осъществява. Получава се деформация на ценностите, размиване на критериите за добро и зло. Тревожност поражда родителската заетост извън семейството и дома. При съществуващият дефицит на общуване с възрастните детето лесно се превръща в неразбрано същество в семейството, училището и обществото.
Като процес на обмяна на отношения, съгласуване и обединяване на усилията, насочени към постигане на общ резултат, рефлексия, общуването има своите закони. На диалог не са ни учили, но от неговото отсъствие страдат не само децата. Така възниква необходимостта от своевременно “обучаване в общуване”.
Затова учители и родители от подготвителна група ”Пинокио” от ОДЗ ”Звънче” на 14.12.2010 г.си подадоха ръце в името на децата .За стимулиране на пълноценното общуване и подобряване педагогическата култура на родителите и утвърждаване на детската индивидуалност проведоха социално – педагогически тренинг на тема :”Детето – как да общуваме с него?”Модератор на тренинга беше старши учител Илияна Вълова. Директорът на заведението Галина Иванова посрещна партньорите от РИО  Враца, детските градини от комплекс”Дъбника”и учители от СОУ”Никола Войводов”. На тренинга се използваха интерактивни методи,  решаваха се казуси и овладяваха способи за намаляване на напрежението и натрупания стрес.
Партньорите- Старши експерт предучилищно възпитание Д.Костадинова, родители, учители споделиха мнения и идеи за благото на децата и подобряване качеството им на живот.

Приключи работата на комисията за потребители на социалната услуга “Личен асистент” за Враца

Услугата е по проект „Подкрепа за достоен живот” съгласно рамково споразумение, сключено между Агенция за социално подпомагане и Община Враца. Всеки подал заявление да ползва услугата „Личен асистент” ще получи уведомително писмо за резултатите от първоначалния подбор. На информационното табло в Центъра за административно обслужване на гражданите е изнесен списък на оценените кандидат–потребители. Поредният номер от 1 до 311 се определя в зависимост от направената оценка на потребностите от тази социална услуга и от фактори като степен на увреждане, наличие или не на близки, които да помагат, материално положение и др. Първите 53-ма, които ще бъдат включени 14 месеца в проекта от 10 януари 2011г. са лица с много тежка степен на увреждане, които живеят сами и нямат близки; лица, които освен неподвижни са и слепи или с допълнителни други увреждания. От определените потребители  всеки втори е на възраст над 70 години, 14 са деца до 16 годишна възраст; 35 души са от Враца и кварталите на града Бистрец и Кулата, общо 18 души са от селата Баница, Власатица, Върбица, Косталево, Лиляче, Мраморен, Паволче, Три кладенци и Чирен. Извън тази първа класация останаха много нуждаещи се, но такива са възможностите на проекта. През м.януари – февруари 2011г. ще последва втори етап на приемане на заявления на кандидатите да се включат в проекта. Подалите завления за първия етап от подбора и некласирали се сред първите 53-ма, автоматично участват и във втория етап на подбор.
         Общият бюджет на проекта за Община Враца е 380 хил.лева, които основно са за заплати за личните асистенти – 53 от тях ще са назначени за 14 месеца, а от 10 март 2011 г. нови 42-ма ще бъдат назначени за 12 месеца.
   Проект „Подкрепа за достоен живот” на директния бенефициент Агенция за социално подпомагане, осъществяван с партньорството на общините в Република България се финансира от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007 – 2013 г. съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейски социален фонд. Неговата основна цел е да се приложи нов подход за предоставяне на услуги в семейна среда чрез въвеждане на принципа „индивидуален бюджет за личен асистент” в национален мащаб и да се разчупят създадените стереотипи за услугата „Личен асистент”.   

Започна операция срещу крадци на ток


Тази сутрин в ромската махала на село Гложене, община Козлодуй започна операция утвърдена от директора на Областната дирекция на МВР Враца комисар Росен Иванов. Целта на операцията е установяване на домакинства, които са се пресъединили незаконно към електропреносната система. До момента е извършена проверка на 7 адреса, като на всички са установени  нарушения - незаконно присъединяване към електропреносната мрежа на „ЧЕЗ България”. В операцията участват 25 полицейски служители на ОД МВР Враца и 5 екипа на „ЧЕЗ България”. До момента са образувани 7 досъдебни производства. Операцията пръдължава, съобщиха от ОДП Враца.

неделя, 19 декември 2010 г.

Показват банатчани със снимки в Софийските хали


Банатските българи от Бърдарски геран и Асеново участваха в програмата „Живо наследство” 2010 на Фондация „Работилница за граждански инициативи, осъществена с финансовата подкрепа на фондация „Америка за България”.
В откритата на 15 декември фотоизложба „Живо наследство” в сградата на Централни софийски хали можете да видите до 16 януари 2011 г. красивите и загадъчни снимки на фотографа Антоан Божинов, отразяващи работата по проектите на финансираните организации.
Традициите оживяват в това фотографско пътешествие едновременно в миналото и бъдещето на страната ни. 29-те фотографии улавят различни моменти от осъществяването на местните инициативи по програмата „Живо наследство” на ФРГИ.
Всяка една от подкрепените финансово 20 инициативи интерпретира по различен начин фолклора и оживява специфични за отделни региони на страната ритуали, празници, предмети от бита, игри или символи, изграждали ежедневието на някогашните българи.
Местните инициативи не само възстановяват дадена традиция, но предлагат и алтернативи за запазването й, като едновременно с това осъвременяват различни нейни аспекти, за да изглежда тя разпознаваема и близка до млади.
Светлана Караджова, председател на Дружеството на банатските българи

Първият съпруг на Людмила Живкова, врачанинът Любомир Стойчев пред бТВ

Стойчев с Жени преди и сега
Любомир Стойчев, първият съпруг на Людмила Живкова участва в предаването "Тази неделя" по бТВ. Пред водещата Лора Крумова той направи сензационни признания тази сутрин пред бТВ за брака и развода си с щерката на Тато. Биологичният баща на Жени Живкова, впоследствие осиновена от дядо си, сподели, че са се разделили с Дамата с тюрбана “по взаимна вина”. Тогава така е гласял законът, а сега терминът е „по взаимно съгласие”.  
“Трудно е да се каже дали съм спрял да я обичам, ние си останахме добри приятели и след раздялата”. Това каза в “Тази неделя” Любомир Стойчев, първият мъж на Людмила Живкова и баща на Жени Живкова. Той заяви, че няма увлечение да участва в интервюта, но се е съгласил може би за първи и последен път заради нещата, които се пишат за майката на Евгения, голяма част от които са неверни.

Най-голямата заблуда за Людмила не е една, много са. Основните са около личността й като човек, подчерта Стойчев.

Той разказа, че когато се запознали, тя била ученичка, а той – студент.
“На нея и на нейната компания явно им е било интересно да идват на студентски забави. Те бяха една група добре облечени, симпатични и над средното ниво интелигентни момичета. Тогава аз, още по-малко моите колеги, сме знаели кое е това момиче. Танцуваше добре. Допаднахме се като партньори в танцуването. След много време нейни съученички и приятелки, които й останаха такива и напред в годините, споделиха, че тя им е забранявала да казват коя е”, спомни си Любомир Стойчев.
Жени Живкова също призна, че е виждала майка си да танцува рокендрол и че тя самата го обича.
http://www.btv.bg/shows/tazi-nedelia/news/story/1105992488-Lyubomir_Stoychev_S_Lyudmila_Jivkova_ostanahme_priyateli_i_sled_razvoda.html