неделя, 12 юни 2011 г.

Два залатни и три средбърни медали спечелиха врачанските пилоти на „Гранд При България по автомоделизъм”

На специализираната писта за радиоуправляеми автомодели във Враца завърши петото подред състезание „Гранд При България по автомоделизъм”, което бе под шефството и за наградите на Община Враца.
В надпреварата взеха участие 30 пилоти от 9 клуба в страната.
Въпреки предварителната договорка, тази година проявата не уважиха състезатели от Румъния и Турция.
В продължение на два дни пилотите мериха сили в класовете „ Електроформула”, „Нитро с пулстартер”, „Нитро”, „Формула 2” и „ Формула 5”.
През първия ден се проведоха по четири квалификационни старта във всеки един от класовете, а в късния следобяд организаторите спретнаха тридесет минутен финал в клас „Нитро с пулстартер”. Врачанският пилот Росен Ралчовски кара безпогрешно и спечели златото, следван от Николай Иванов също от Враца, а трети се класира седем годишния пилот на „Хоби Дик” София Васко Василев.
В неделния ден в клас „Електроформула” след проведените три финални гонки от по пет минути първото място спечели студента в Манчестърския университет и представител на шуменския клуб „Цунами” Борислав Трънчев, следван от съотборника си Теодор Трънчев, а трети завърши Васко Василев от „Хоби” Дик София.
В клас „Нитро” традиционно Петър Гегов от софийския „Хоби Дик” за пореден път спечели златото, след като в 45-мин. финал навъртя 129 обиколки, следван от седмокласника от СОУ”Христо Ботев” Враца Росен Ралчовски със 127 обиколки, а бронза грабна Константин Йорданов от „Стелди R” със 120 об.
В кралския клас „Формула 2” след неколкократна промяна във водачествово в крайна сметка победи Борислав Трънчев от „Цунами” Шумен с постижение 164 обиколки, втори завърши Дамян Петров от Враца със 160 обиколки и Емил Карамфилов от отбора на „Стелди R” със 139 об.
Между другото волейболния национал от младежкия национален отбор Жани Желязков, който се подготвя за световно първенство в Бразилия под ръководството на баща си Николай Желязков, след три годишно отсъствие от пистата кара перфектно като постигна резултат 149 обиколки, което му отреждаше третото място, но направи незначително нарушение, което бе използвано от конкурентите му и след постъпилата контестация, съдиите декласираха волейболния национал.
В последния финал „Формула 5” в тридесет минутния финал от първата до последната минута доминираше Георги Аврамов от Враца, който регистрира 84 обиколки, следван от Станимир Димитров от отбора на „Хоби Дик” със 78 обиколки и Дамян Петров от Враца със 77 обиколки.
На победителите председателят на комисията за „младежта и спорта” към Общинския съвет Враца Момчил Калистратов връчи купи, медали и предметни награди.