Бисквитки

сряда, 15 юни 2011 г.

„Недосегаемите” източили над 21 млн. за 2 години, има задържани от Враца и Бяла Слатина

Организирана група, занимавала се с данъчни злоупотреби, включително източване на ДДС, разкри съвместна акция на МВР, ДАНС и НАП под ръководството на Софийска градска прокуратура. Има задържани от Враца и Бяла Слатина, съобщиха от полицията..По първоначални оценки щетите на държавния бюджет, нанесени в последните 2 години, надхвърлят 20 млн. лв. От НАП подозират в съучастие на организираната група 26 служители, по голямата част от тях инспектори и ръководители на екипи от териториалната дирекция на агенцията в София. Техните служебни и лични компютри са иззети, в момента се издирват документи и доказателства, свързващи данъчните служители с организираната група. Ако такива данни бъдат събрани, случаите ще бъдат веднага предадени на Прокуратурата за търсене на наказателна отговорност, съобщи изпълнителният директор на НАП Красимир Стефанов.
Припомняме, че преди по-малко от две седмици беше сменен директорът на НАП в столицата, а няколко дни по-късно последваха кадрови промени в ръководството на данъчната структура, като целият екип, отговорен за контрола и противодействието на измамите, беше освободен от длъжност.
Подготовката на операцията „Недосегаемите” е продължила близо 6 месеца. Съвместно са работили служители на НАП, МВР, ДАНС и прокуратурата. Основната част от анализите и наблюдението на данъчното поведение на групата е извършена от експерти на НАП, поясняват от приходното ведомство.
По-голямата част от данъчните злоупотреби, извършвани от групата, са били с ДДС. Организаторите на схемите са генерирали фиктивни доставки с висока стойност, за да „стопяват” дължимия данък върху добавената стойност на трети лица. Фактурирали са консултантски, маркетингови и рекламни услуги, които никога не са били извършвани, но техните контрагенти са намалявали дължимия ДДС по фиктивните доставки. От НАП посочват, че редом с ДДС измамите, групата е създавала и използвала документи с невярно съдържание и фактури.
„Кадровите промени, които направихме в София е трябвало да бъдат направени. Ако се докаже, че всички тези 26 служители са били съучастници в източване на бюджета, значи имаме генерален проблем. Използвам възможността да кажа на всеки корумпиран служител, че не само ще бъде уволнен, но ще му потърсим наказателна отговорност. Мястото на такива хора е в затвора. Ако се налага ще освободя всички ръководители в контрола, които са допуснали нарушения или корупция. Започвам поредица от посещения във всички дирекции на НАП в страната, за да коментираме проблемите и възможните подобрения в контролната дейност”, каза по повод на операция „Недосегаемите” изпълнителният директор на НАП Красимир Стефанов.
От МВР допълват информацията:
Установено е, че групата е използвала контролирани фирми и фиктивни сделки на реално действащи фирми - "клиенти". Така неправомерно бил усвояван или приспадан данъчен кредит. Срещу тази "услуга" групата получавала определен процент от невнесения или неправомерно усвоения данъчен кредит.
Контролираните фирми са от типа на т.нар. липсващи търговци и са регистрирани на името на криминално проявени, неграмотни и малоимотни хора от района на Видин.
Нов момент е използването и на македонски граждани за регистриране на фирмите. Те пребивавали в България само в рамките на няколко часа, като вероятно това посещение било организирано от престъпната група единствено с цел регистрация на дружествата.
Фирмите, използвани в схемата, били регистрирани на едни и същи адреси, ограничен кръг от лица оперирали в качеството си на техни пълномощници. Голяма част от дружествата са или са били регистрирани по ЗДДС, като тези от тях, чиято регистрация по ДДС датира от 2009 г. са дерегистрирани, вероятно заради натрупани данъчни задължения.
Установено е, че в рамките на изградената схема регистрираните дружества - бушони са извършвали фиктивни продажби към реални търговци с цел приспадане на дължимия от тях ДДС.
Сред фиктивните сделки са установени и декларирани покупко-продажби на недвижимо имущество.
Констатирани са нередности и при отразяването на сделките в дневниците за покупко-продажби. Декларирано е извършване на сделки, които не фигурират в дневниците на фирмите.
На базата на фиктивните фактури са правени плащания по откритите на кухите дружества банкови сметки. Средствата още същия ден били теглени на каса от контролираните от организаторите на схемата лица, а в някои случаи от самите тях на база издадени пълномощни от собствениците на фирмите - бушони.
Задържани са били 11 души, сред които
организаторът на престъпната схема, 44-годишният Б.Л.
и 40-годишният Д.Б. - главен участник в групата, криминално регистриран за извършване на данъчни престъпления.
Всеки от членовете на престъпната схема имал точно определени задължения. Х.П. (34) и В.Л. (42) са контролирали фирми, занимавали се със строителен бизнес, внос и износ на месни продукти.
Близкият до тартора на групата В.Ж. (42) и Ц.К. (44) осигурявали нерегламентирани контакти с действащи служители на НАП.
30-годишната А.К. и 39-годишната В.П. извършвали счетоводното обслужване на голяма част от дружествата, А.М. (47) изпълнявал ролята на пълномощник - в това число и на офшорни дружества.
В схемата участвали двама адвокати Н.Г. (45) и И.Д. - ангажиран с търговските регистри на фирмите, както и изпълнителите Д.Х. (44), В.Г. (40), А.Д. (41) и Й.Д. (27), които набирали "клиенти" в затруднено финансово положение за прехвърляне на фирми с данъчни задължения, или били използвани при подаване на декларации по ДДС.
Претърсени са 27 адреса, намерени и иззети са огромен обем счетоводни документи, относими към престъпната дейност на групата, както и над 20 компютърни конфигурации и над 30 касови апарата, с които са издавани неистински касови бонове.
Открити са 300 патрона, нумизматични предмети без сертификат и др.
"До настоящия момент са установени над 100 дружества, създадени и контролирани от организираната престъпна група.
По наши данни - групата е действала от около 2005 - 2006 г., но не искам да конкретизирам, тъй като това е фаза на разследването", каза Роман Василев.

Няма коментари:

Публикуване на коментар