Бисквитки

сряда, 16 май 2012 г.

Късчета старинна красота

За ценителите на изкуството и за всички, влюбени в столицата на банатските българи в България, на 21 май от 18,30 ч. в Ритуалната зала на Бърдарски геран ще бъде открита изложба на Петя Бобойчева. Десетте  платна представят пейзажи от селото и са рисувани по молба на Инициативния комитет за честванията на 125-годишнината му, за да бъдат подарък за чуждестранните гости по време на празниците, както и за крупните дарители,  които подкрепиха инициативата.
Бърдарски геранКартините ще могат да бъдат видени всеки ден до 24 май, а на 25 май ще поемат пътя си към залите на посолствата на европейските държави, уважили юбилея на Бърдарски геран, както и към селата на банатските българи в Сърбия и Румъния.
...
Петя БобойчеваПетя Бобойчева е родена на 27 май 1973 г. Талантът й е забелязан в основното училище от учителя по рисуване Иван Караджов. Именно той е човекът, който й дава кураж да кандидатства след 7 клас в художествено училище в Пловдив с профил „Грим и сценичен декор”. Единият месец, прекаран в уроци в красивия град на тепетата, е най-хубавото време за младата художничка, защото има възможността да се докосне до истинското изкуство и да научи много. За жалост не успява да издържи трите приемни изпити, тъй като по онова време в приема има квота – за Врачански окръг ще бъдат приети само две деца. Същото лято опитва да кандидатства във Враца, но срокът е вече изтекъл.
Така Петя завършва в Бяла Слатина като технолог на дамско и мъжко облекло. Рисува за удоволствие и все още опитва да види докъде стигат възможностите й. Има картини из цяла България, в частни домове, офиси, една от нейните картини стига дори до Италия.

Призванието й за грим и сценичен декор проличава все още в усета й да създава запомнящи се персонажи за карнавал. Модели са двете й дъщери и съпругът й, а резултатите могат да бъдат видяни на старите ленти от училищните карнавали в Бърдарски геран в миналото, а сега – всяка година на Фършанги.

Автор е на логото на първото издание на фестивала „Фършанги”, както и на редица пана и декорации за читалище "Съединение-1923" - с.Бърдарски геран

Няма коментари:

Публикуване на коментар