неделя, 15 май 2011 г.

Автомоделният керван потегли от Враца

Сериозната икономическа криза не пожали и състезателите по автомоделизъм след като в първия кръг от държавния шампионат за радиоуправляеми автомодели с двигатели с вътрешно горене, който се проведе през почивните дни във Враца взеха участие само 27 състезатели от 7 клуба от цялата страна. Състезанието се проведе при отлична организация от страна на врачанския спортно-технически клуб по моделизми.
Пилотите мериха сили в класовете „Нитро”, „Нитро с пулстартер”, „Формула 2” и „Формула 5”.
В съботния състезателен ден се проведоха четири квалификации по седем минути, както и 30-сет минутен финал в клас „Нитро с пулстартер”.
Най-много обиколки 82 навъртя състезателят от „Ориндж тим” София Коце Улучев, следван от Бисер Вражилов „Стелди R” със 79 обиколки и Росен Ралчовски от врачанския клуб със 55 обиколки.
Успешен дебют направи шестокласника от врачанската езикова гимназия Никола Иванов, който се класира четвърти с 44 обиколки.
В неделния ден в клас „Нитро” очаквано първи завърши балканския шампион в този клас за 2010 г. Петър Гергов от отбора на „Хоби Дик” София, който в 45-минутния финал постигна 140 обиколки, следван от двамата млади врачански пилоти Росен Ралчовски и Кристиян Крумов които постигнаха съответно 134 и 132 обиколки.
В кралския клас „Формула 2”, който бе най-динамичен и оспорван за първи път триумфира президента на софийския клуб „Ориндж тим” Калин Кокошаров, който за 45 минути врътна 158 обиколки, втори остана заслужилият майстор на спорта Дамян Петров от Враца със 156 обиколки, а трети 14-сет годишния Кристиян Вражилов от „Стелди R” София със 155 обиколки. От другите представители на врачанския клуб пети с резултат 117 обиколки завърши миналогодишния шампион в този клас Генко Базитов, който в 37-та минута получи сериозна повреда, шести завърши Мартин Дамянов, също със повреда в 34 минута и с постижение 113 обиколки. Мартин постигна най-добра обиколка в сътезанието - 13.825 секунди, което се равнява на 69.500 км/час средна скорост.
В последния клас „Формула 5” без конкуренция врачанския пилот Георги
Аврамов победи в 30- сет минутния финал с резултат 81 обиколки, пред младия състезател от Варна Росен Манев със 77 обиколки, а трети завърши Дамян Петров от Враца със 59 обиколки.
Призьорите в отделните класове модели получиха купи, а останалите участници грамоти.