Бисквитки

вторник, 24 март 2015 г.

Владимир Уручев (ЕНП/ГЕРБ) пред Парламентарната асамблея на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа: Енергийната ефективност е най-лесно достъпният "плод" за намаляване зависимостта от външен енергиен внос



Евродепутатът Владимир Уручев (ЕНП/ГЕРБ) взе участие в първото заседание на общата Комисия "Икономика, инфраструктура и енергетика" на Парламентарната асамблея на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа (ПА на ПСЮИЕ). Форумът, който се проведе тази събота в българския парламент, бе на тема "Подобряване на енергийната ефективност в Югоизточна Европа". В работата му се включиха делегации от деветте парламента на страните членки на Асамблеята.
Срещата премина под председателството на народния представител от ГЕРБ Диана Йорданова, а в нея се включиха още министърът на енергетиката Теменужка Петкова и председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев. Йержи Бузек, председател на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика в Европейския парламент, изпрати поздравителен адрес до участниците в Асамблеята, в който бившият президент на ЕП подчертава възможностите и нуждата от сътрудничество на националните парламенти на страните от Югоизточна Европа с Европейския парламент.
Във встъпителните си думи пред форума, Владимир Уручев подчерта, че енергетиката е ключов политически приоритет за новата Европейска комисия и нейния председател Жан Клод Юнкер. Българският евродепутат, който от 2007 г. насам е член на Постоянната Комисия по Промишленост, изследвания и енергетика в ЕП, очерта предпоставките и хронологията на събитията, довели до необходимостта от изграждането на Европейския енергиен съюз в контекста на предизвикателствата пред енергийната сигурност на ЕС, свързани с руската заплаха да спре транзита на газ през територията на Украйна, както и с напрежението в Северна Африка и Близкия Изток, застрашаващи доставките на нефт и газ.
Той представи в детайли основните направления за сътрудничество в рамковата стратегия за ЕЕС, свързани с постигането на енергийната сигурност, със завършване на вътрешния енергиен пазар, повишаване на енергийната ефективност, декарбонизация на икономиката, постигане на 10% взаимна свързаност до 2020 и насърчаване на иновациите и изследванията в областта на енергетиката.
Българският евродепутат очерта и основните предизвикателства пред реализацията на този амбициозен проект, свързани най-вече със силното напрежение между декларираната нужда от близко сътрудничество и солидарност между страните членки, и запазването на националните прерогативи, породено от степента до която правителствата са склонни да се откажат от правомощията си над националните си регулаторни органи например или да жертват суверенитета си при определянето на своите енергийни доставки, избора на енергиен микс и условията по експлоатация на енергийните си ресурси. Според Владимир Уручев, при сегашната среда, изглежда много трудно за Съвета единодушно да се съгласи да отстъпи суверенитета си в някоя от тези области, тъй като твърде много държави предпочитат да запазят статуквото (Унгария и Германия по отношение на ниски цени, Словакия по отношение на транзитните такси, Австрия от гледна точка на запазването си като хъб).
По отношение на енергийната ефективност, Владимир Уручев я определи като най-лесно достъпния "плод" за намаляване зависимостта от външен енергиен внос, тъй като всеки 1% енергийни спестявания съкращава вноса на газ в ЕС с 2,6%, намалявайки емисиите и енергийните разходи за потребителите и създавайки работни места в строителния сектор. Затова той наблегна върху необходимостта от финансова подкрепа от страна на ЕК за проекти за енергийна ефективност в транспорта и сградния сектор. По-доброто познаване на многото ползи от енергийната ефективност може да помогне за убеждаване на гражданите, бизнеса, регионите и страните членки за нуждата от конкретни действия, допълни още българският евродепутат.
В заключение, Владимир Уручев обърна внимание на факта, че Югоизточна Европа фигурира в документите на Енергийния Съюз не само със своята уязвимост към външни доставки на газ, но също така и с приоритета, който ЕС поставя върху изграждане на междусистемни връзки между страните при навременното прилагане на енергийното законодателство на ЕС (Третият енергиен пакет) с цел създаването на регионален енергиен пазар и Югоизточен Европейски газов хъб. Затова най-добрият начин е да засилим регионалното сътрудничество и координацията между самите нас, страните от Югоизточна Европа, обобщи Владимир Уручев.


Допълнителна информация: Парламентарното измерение на ПСЮИЕ съществува от 1997 г., когато е проведена първата конференция на председателите на парламенти от страните участници. Парламентарната Асамблея на ПСЮИЕ е учредена на 10 май 2014 г. в Букурещ на годишна сесия на председателите на парламентите на Албания, България, Босна и Херцеговина, Гърция, Македония, Молдова, Румъния, Словения, Сърбия, Турция, Хърватия и Черна гора. Очаква се България да поеме годишното председателство на ПСЮИЕ от юли 2015 година.

Няма коментари:

Публикуване на коментар