Бисквитки

четвъртък, 9 юни 2016 г.

Среща с министъра на околната среда и водите Ивелина Василева



Министърът на околната среда и водите Ивелина Василева и областният управител Малина Николова проведоха днес Информационна среща с кметовете на общини от областите Видин, Монтана, Враца, Плевен и Ловеч. На срещата бяха представени възможностите на общините за кандидатстване с екологични проекти по финансовите инструменти, управлявани от МОСВ.
„Област Враца извървя успешно стъпките на водната реформа, което ще даде възможност да се финансират  проекти във водния сектор. Тук е мястото да изкажа своята и на гражданите на Враца благодарност към Вас и Вашия екип за фазирането на мащабния проект за воден цикъл на Враца“. С тези думи Малина Николова откри срещата и изрази увереността си в успешната реализация на политиките на Министерство на околната среда и водите и ефективното партньорство между националните, регионалните и местни власти, свързани с тях. Тя благодари за предоставената възможност местните власти от Северозападен район за планиране да се запознаят с финансовите инструменти, управлявани от Министерство на околната среда и водите.
502 млн. лв. са инвестирани в Северозападен район за планиране по проекти, финансирани от Оперативна програма „Околна среда“, Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) и Националния доверителен екофонд (НДЕФ), поясни по време на срещата Ивелина Василева. Средствата са вложени в изграждане на базова инфраструктура, подобряваща живота на хората и създаваща по-добри условия за бизнес в регион, който е от изключително значение, подчерта Василева. Изградени са 352 км ВиК мрежа и 11 пречиствателни станции, обслужващи близо 65 хил. жители.
Тя припомни, че именно тук започна реализацията на два от най-мащабните проекти във водния сектор на Враца и Видин. „За съжаление те не бяха приключени. Поради забавяне на процедурите и липса на достатъчно административен капацитет от проекта на Враца са изпълнени 25%, а на Видин – 30%. ЕК обаче прояви разбиране, проектите бяха фазирани и ще бъдат завършени със средства от новата ОП „Околна среда 2014-2020“. Добрата новина е, че приключи оценката им и предстои подписване на договорите за безвъзмездна помощ“, съобщи министър Василева.
През 2016 г. пред общините се разкриват нови възможности. Към местните власти са насочени 1,350 млрд. лв. за реализацията на екологични проекти по финансовите инструменти, които МОСВ управлява. Общият ресурс, който ще бъде на разположение на общините през 2016 г. по ОПОС е близо 1,3 млрд. лв. Чрез Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда са налични още 61 млн. лева в секторите води, отпадъци и биоразнообразие. ПУДООС предоставя и заеми на общините с 2-годишен гратисен период. Националният доверителен екофонд предоставя още 15 млн. лв. по Инвестиционната програма за климата и Пилотната схема за насърчаване използването на електрически и електрически хибридни превозни средства.
„Това е мащабен ресурс, който изисква сериозна подготовка и добро партньорство между местните власти и министерството“, подчерта министър Василева.
Главният директор на ОПОС Яна Георгиева допълни, че основният урок от предходния програмен период е да се влагат повече усилия в обмислянето и планирането на проектите. „Основният фокус ще бъде постигането на качествени резултати. Затова ще се извършва мониторинг не само на фаза изпълнение на инвестициите, но и след това, за да има устойчивост на резултатите. С това не искам да  ви плаша, а да ви предпазя от грешки“, посочи Яна Георгиева.
Министър Ивелина Василева, областният управител Малина Николова и кметът на Община Враца Калин Каменов наградиха отличниците от Северозападен район за планиране,  участвали в „Зелената олимпиада“, част от образователно-информационната кампания „Яко е да си еко“ на Министерството на околната среда и водите. Кампанията цели популяризиране на  ОП „Околна среда 2014 - 2020“. Отличените в трите възрастови категории са учениците Дарислав Кръстев от І клас на НУ „Св. Софроний Врачански“ във Враца, Лъчезар Крушарски – VІІ клас на ЕГ „Йоан Екзарх“ – Враца и Александра Ангелова, ученичка в Х клас на СОУ „Христо Ботев“ във Враца. Над 500 деца от Враца се радваха на спектакъла „Яко е да си еко“ в Народно читалище „Развитие“.
 

Няма коментари:

Публикуване на коментар