Бисквитки

вторник, 16 юли 2019 г.

Приети са важни решения

Областният управител Малина Николова проведе днес извънредно заседание на Областната епизоотична комисия във връзка с регистрираното огнище на болестта Африканска чума по свинете в гр. Мизия, област Враца. В заседанието участваха директорът на Областната дирекция „Безопасност на храните“ – Враца д-р Милчо Костурков, експерти от Центъра по оценка на риска по хранителната верига от Министерство на земеделието, храните и горите и кметове на общини. 
В дневния ред на заседанието беше представена информация за епизоотичната обстановка в област Враца по отношение на болестта Африканска чума по свинете, Заповедта на Изпълнителния директор на  БАБХ и бяха обсъдени и предприети превантивни мерки по отношение на болестта. 
Със Заповед на изпълнителния директор на Българска агенция по безопасност на храните е обявено първично възникнало огнище на болестта Африканска чума по свинете на територията на област Враца. Определена е 3 километрова предпазна зона около огнището, в която влизат община Мизия /гр. Мизия, с. Сараево/ и община Козлодуй /с. Гложене и с. Хърлец/. 
„В тази зона, съгласно Заповедта, ще бъдат извършвани действия по обезвреждането на всички домашни свине, като тяхното умъртвяване ще бъде при спазване на регламента за защита на животните по време на умъртвяването. Труповете на животните ще бъдат унищожени под строг надзор по начин, недопускащ разпространението на болестта“, акцентира д-р Костурков. 
Специални мерки са предприети за механично почистване и многократна дезинфекция на помещенията, оборудването, транспортните средства, дворовете и улиците в района на възникналото огнище. В сила е забрана за влизане и излизането на хора и автомобили по време на изпълнението на мерките.
Определена е също 10 километрова наблюдавана зона около констатираното огнище, засягаща общините Мизия /с. Войводово, с. Крушовица и с. Софрониево/, община Оряхово /гр. Оряхово и с. Селановци/ и община Козлодуй /с. Бутан/, в която ще бъде извършена актуализация на данните за домашните свине и животновъдните обекти и ще бъдат взети двойни кръвни проби за удостоверяване разпространението на заразната болест. 
Собствениците на идентифицираните умъртвени животни от регистрираните обекти в населените места ще бъдат обезщетени съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност и Наредбата за условията и реда за разходване на средствата за покриването на разходите, свързана с епизоотични рискове. 
„Вирусът е изключително резистентен на всякакви външни влияния, като в прясно месо остава 105 дни, а в замразено – 1000 дни. Причинява висока заболеваемост и смъртност при свинете, като все още няма разработена ваксина и ефективно лечение. Хората и другите видове животни не боледуват, но болестта се пренася лесно и бързо. Именно поради това, строгите мерки следва да бъдат спазвани не само от Областна дирекция по безопасност на храните, но от всички стопани. Въведени са забрани за достъп на външни лица в зоната на огнището, забранено е внасянето и изнасянето на оборудване и хранителни продукти, добити от свине в зоната на огнището и надзорните зони, които не са преминали висока термична обработка“, акцентира д-р Илиян Костов. Експертът от Министерството на земеделието, храните и горите допълни още, че вирусът се разпространява чрез дивите свине и стопаните следва да ограничат достъпа на заразата, като увеличат мерките за биосигурност. „Основна роля за пренасянето на болестта играе човешкия фактор – хора, които се срещат с вируса и го пренасят в стопанството“, отбеляза д-р Костов. „Затова апелираме населението да бъде бдително и при съмнение за зараза или намерено диво или мъртво прасе, веднага да съобщят на ветеринарните специалисти“, заяви д-р Илиян Костов. 
След представената епизоотична обстановка, областният управител Малина Николова издаде Заповед, с която се конкретизират мерки за незабавно изпълнение на действия по недопускане разпространението на болестта от кметовете и директорите на териториалните звена. Мерките са разписани в Областен план за овладяване на разпространението на Африканска чума по свинете на територията на област Враца. 
На видни места следва да бъдат разлепени име и телефон на ветеринарният лекар за всяко населено място, както и Националния горещ телефон на БАБХ-София за подаване на сигнали 070012299.
Кметовете на общини имат контролни, информационни и координиращи функции и в извън 10 километровата наблюдавана зона трябва да определят места за загробване, като получат необходимото институционално съдействие  от Басейнова дирекция Дунавски район – Плевен и РИОСВ- Враца, при спазването на всички нормативни изисквания на националното и Европейско законодателство. Държавните горски стопанства и ловните сдружения, осъществяващи дейността си на територията на област Враца, са длъжни да предприемат всички необходими мерки за предотвратяване възникването и разпространението на болестта, на територията на областта
От страна на ОД на МВР-Враца и ОДБХ-Враца следва да се осъществява контрол на територията на област Враца, за недопускане нерегламентирано придвижване/транспортиране на свине.
Директорът на ОД “Земеделие“  Враца трябва да включи експерти в екипите на ОД БХ-Враца, които ще  извършват инвентаризацията на животни в свиневъдните обекти от тип „заден двор“ в 10 километровата наблюдавана зона.
Директорът на Областно пътно управление – Враца следва да организира в 3 километровата предпазна зона и 10 километровата наблюдавана зона почистване на пътни отбивки, паркинги и на места за почивка на пътуващите.
Следващото заседание на Областната епизоотична комисия ще се състои на 19 юли 2019 г., на което ще бъдат докладвани изпълнението на мерките от кметовете, броят на инвентаризираните свиневъдни обекти от тип „Заден двор“, броят на домашни свине в тях, както и предприетите действия от страна на ангажираните институции.





Няма коментари:

Публикуване на коментар