Граждански диалог на тема образование се проведе във Враца
„Пътувайки за днешната ни среща си мислех, че когато се каже нещо за Европа ни звучи твърде далечно. Истината е, че когато говорим за европейски програми не става въпрос за някакви програми и за някакви пари. Става въпрос за нашите програми и за нашите пари, с които можем и се опитваме да направим живота ни по-добър. Самият факт, че ние сме част от европейската общност ни дава основания да живеем по-добре и да искаме повече”. Това заяви във Враца председателят на Комисията по образование и наука в 44-то Народно събрание Милена Дамянова при откриването на гражданския диалог „Европа в нашия дом“. Тя бе категорична, че всички европейски и национални програми са насочени към постигането на една основна цел – да направим нашите деца успели граждани, успешни за живота на индустрия 4.0, когато професиите ще са различни, работниците ще са различни и когато изкуственият интелект ще е част от ежедневието ни.
„Затова инвестираме в социалния статус, в мотивацията, в квалификацията на учителите. Затова инвестираме в развитието на професионалното образование. Искам да похваля област Враца, защото тук имаме най-добри резултати от въвеждането на дуалното обучение”, допълни Милена Дамянова и подчерта, че от всеки един от нас зависи как да продължим от тук нататък напред, така че да имаме образовани поколения и силна икономика, която да направи живота ни по-добър и по-богат.
Заместник-министърът на образованието и науката Таня Михайлова подчерта, че образованието е тема, която обединява всички. „Нашите цели са децата ни да бъдат конкурентноспособни не само по между си, не само в нашата страна, а във всяко кътче, където се намират. В класната стая да са мотивирани учители, които имат възможности за постоянна квалификация и учителска професия, която да бъде със своето достойно място в обществото. Днес срещите ми във Враца са посветени на професионалното образование, развитието на дуалната система”, каза още заместник-министърът на образованието.
Областният управител Малина Николова заяви, че първата и най-важна цел за област Враца е да бъде лидер в образованието. „Европа дава възможност на нашата държава да се развива, така че всеки от нас да се чувства наистина европеец. Благодарение на министър Вълчев и на МОН успяхме да направим ремонти на детски градини и училища на стойност 907 401 лв.”, каза още тя.
Допълнителните средства предоставени с постановление на МС на общините в област Враца само за 2017 и 2018 години са в размер на 7 711 300 лв.
„Когато започваш промяна в една община, в един град, трябва да се започне от образованието. Няма как да искаш да имаш инвестиции, ако нямаш кадри. Изключително съм щастлив, че веднага след като обявихме, че ще се стори за завод електроника във Враца, училища от областта започват да говорят за разкриване на нови паралелки. Инвестиция, която не е само за града, а за цялата област. Убеден съм, че с новите инвестиции в област Враца ще направим така, че все повече училища да разкриват паралелки, които да подготвят кадри за тези фабрики и предприятия”, каза кметът на община Враца Калин Каменов.
Участие в срещата взеха още Борислав Борисов – член на Комисията по образование и наука, народните представители от ГЕРБ Красен Кръстев и Станислав Попов, общински съветници и началникът на РУО – Враца Галина Евденова, директори и учители от детски и учебни заведения, директори на филиалите на висшите учебни заведения, представители на работодателски организации и бизнеса, на неправителствени и синдикални организации и всички граждани.
Няма коментари:
Публикуване на коментар