Бисквитки

понеделник, 31 март 2014 г.

Правят опит за съботаж на основния ремонт на улиците във Враца


         Обществената поръчка за основния ремонт на улиците във Враца бе обявена с решение на кмета от 10 март. В нея предвидените за асфалтиране улици бяха разделени в две обособени позиции – основен ремонт на улиците в жилищните комплекси „Дъбника” и „Металург” и основен ремонт на улиците и булевардите в останалата част на града. Общата стойност на обществената поръчка е почти 7 милиона лева, а финансирането е от националната инвестиционна програма за растеж и устойчиво развитие на регионите.
         На 28 март в Община Враца постъпи жалба против решението за откриване на процедурата за основен ремонт на улиците в града. Жалбоподател е „ИИД Консулт” ЕООД – София, като жалбата е заведена и в регистъра на Комисията за защита на конкуренцията. От търговския регистър става ясно, че едноличен собственик на дружеството е Цветан Димитров Петков с адресна регистрация в гр. Лом. Дружеството е създадено през август 2011 г. с капитал 20 лв. Справката от Националния осигурителен институт показва, че от създаването си до сега дружеството разполага с две осигурени лица.
         В жалбата си Петков твърди, че в обществената поръчка са заложени дискриминационни изисквания от страна на възложителя, които са необосновани, прекомерни и неадекватни. За такива той смята изискванията участниците да са изпълнили минимум три договора за реконструкция, основен, текущ ремонт на улични и/или пътни настилки през последните пет години и да разполагат със собствена или наета асфалтова база, или да имат договор за доставка на асфалтови смеси. В жалбата си Петков е пропуснал да отбележи допълнителния текст към последното изискване - за доказването му да се представя информация (свободен текст) за наличието на собствена и/или наета асфалтова база, както и копия от документи за собственост и/или наем. В случай, че участникът не разполага със собствена и/или наета асфалтова база, той трябва да представи договор за доставка на асфалтови смеси за период от минимум пет месеца (считано от 01.06.2014 г.), придружени от копия на документите за собственост и/или наем за базите на фирмите-доставчици на асфалт.
         Жалбоподателят смята, че поставяйки подобни изисквания възложителят ограничава кръга на участниците в процедурата. В същото време Петков пропуска да отбележи едно основно законово изискване – участниците в обществената поръчка трябва да са вписани в Централния професионален регистър на строителя, за да могат да изпълняват този вид дейност. При справка в регистъра става ясно, че дружеството му изобщо не е вписано като строител, независимо за какъв вид строително-монтажни работи.  В същото време за този вид дейност и категория обекти в регистъра са вписани 411 български фирми, от които 11 за област Враца. От кое ясно се вижда, че твърдения за дискриминационни условия са меко казано несериозни.
         „Тъй като в тази жалба се изисква временна мярка за спиране на процедурата, аз съм категоричен, че това е опит за съботаж на процедурата за избор на изпълнители на основния ремонт на улиците във Враца. Чакаме решенията и действията на Комисията за защита на конкуренцията, подготвили сме нашето становище по този въпрос, ще има и допълнителни проучвания. Но явно някой не желае този ремонт да се случи във Враца и ще направи всичко, за да го съботира” – каза кметът инж. Николай Иванов.
         Интересен факт е, че подобна жалба, но за друга обществена поръчка, финансирана от същата национална инвестиционна програма е подадена и в Община Мездра. Дали това е тенденция и за други населени места ще стане ясно след разговори в НСОРБ.


Общинска администрация подкрепя инициативата „Хранителна банка”

Общинската администрация във Враца ще се включи в кампанията „Хранителна банка”, организирана от Областния съвет на БЧК в града. Служителите ще подпомогнат с лични средства благородната инициатива. Гражданите също ще могат да дадат своята лепта в касичка, която ще бъде поставена в централното фоайе на сградата на общинска администрация.
Областният съвет на БЧК във Враца прави тази кампания два пъти в годината -  през пролетта и есента. Всички събрани средства ще бъдат вложени за купуването на трайно пакетирани продукти – брашно, захар, ориз, фасул, олио и други. От тях ще бъдат приготвени хранителни пакети, които ще се раздадат на хора в неравностойно положение.
Минималната лепта е 2 лева, като периодът за събирането на средствата е от 1 до 11 април. Хранителните пакети ще бъдат раздадени в навечерието на големия християнски празник Възкресение Христово.

Осветяват в синьо Куртпашовата кула

За втора поредна година Враца ще участва в инициативата „Освети в синьо”, посветена на Световния ден на аутизма. На 2 април на една от знаковите сгради за града – Куртпашовата кула – ще бъде направено артистично осветление в синьо. На местно ниво инициативата е на Ресурсен център – Враца и сдружение „Специални и обичани палавници”, сформирано от родители на деца с аутизъм.  В Ресурсния център 20 деца със заболявания в аутистичния спектър получават професионална помощ. Броят им обаче за региона е по-голям, категорични са специалистите. В България не съществува официална статистика, но се говориза над 16 000 деца с аутизъм.

Кметът получи почетен диплом

Почетен диплом за изключителен принос в утвърждаването на френския език и култура бе връчен днес на кмета инж. Николай Иванов от Емил Пеняшки – председател на Клуба на франкофонията в града. За трета поредна година седмицата на франкофонията във Враца е под патронажа на кмета. „Искам да Ви благодаря, инж. Иванов, от името на всички, които се надяват, че ще възстановим изучаването на френски език в гимназията” – каза Пеняшки. Подобен почетен диплом са получили и девет изтъкнати преподаватели от бившата френска гимназия.
 Даниела Хитова,

гл. експерт „Връзки с обществеността”

Няма коментари:

Публикуване на коментар