17 януари - Антоновден
Антон - 114
Андон - 3
Антоан - 13
Антония - 57
Антонина - 13
Антоанета - 181
Тончо - 9
Тоня - 10
Дончо - 5
Донко - 1
Донка - 32
На този ден църквата почита паметта на Преподобни Антоний Велики.
Традиции и обичаи на Антоновден
В народния календар Антоновден се празнува за предпазване от болести. На този ден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не разсърдят чумата и шарката.
Специално омесени за празника содени питки се раздават на близки и съседи за здраве, а една се оставя на тавана "за белята, за лелята", както е била наричана шарката. Затова Антоновден е известен още и като Лелинден.
Според една легенда имало двама братя близнаци Антон и Атанас, които изобретили ковашките клещи. Затова именните им дни се честват един след друг и на тези дни празнуват всички ковачи, железари и ножари.
18 Януари – Атанасовден
Атанас - 152
Атанаскa - 36
Hася – 1
Наско - 13
Православната църква почита паметта на Атанасий Велики, участвал в прочутия вселенски събор в Никея, който му донесъл световна слава на богослов.
Традиции и обичаи на Атанасовден
Според народните вярвания свети Атанас господства над зимните студове, ледове и снегове, покровител е и на домашните животни. Облечен с копринена риза, той отива в планината на бял кон и се провиква: “Иди си, зимо, идвай, лято!”. Затова празникът е известен още и като Среди зима.
Поверия
На Атанасовден жените не бива да шият и плетат, защото се смята, че ако се убодат няма да зарасне лесно.
Ако на този ден натрупа голяма снежна покривка, годината ще бъде плодородна.
Няма коментари:
Публикуване на коментар