Бисквитки

събота, 5 февруари 2011 г.

До 2013 евросредствата за АЕЦ Козлодуй са гарантирани


На 27 януари в рамките на Комисията по бюджетен контрол на ЕП беше разгледан доклад за ефикасността и ефективността на финансирането от ЕС в областта на извеждането от експлоатация на атомните електроцентрали в новите страни-членки.
Единственият български евродепутат, който взе участие в дискусията заедно с докладчика Мариян-Жан Маринеску (ЕНП) и представители на Европейската комисия, беше Илиана Иванова от Групата на ЕНП(ГЕРБ).
Г-жа Иванова зададе конкретен въпрос на представителите на ЕК, какво е отношението й към използването на средствата за извеждане от експлоатация на реактори в АЕЦ Козлодуй за други компенсиращи мерки, с цел запазване баланса на целия енергиен сектор в България. Представителят на Еврокомисията потвърди, че тези средства могат да бъдат прехвърляни и използвани за мерки за намаляване на отрицателния ефект от преждевременното извеждане от експлоатация на блокове в АЕЦ Козлодуй. Също така беше пояснено, че във връзка с това, на България се отпускат допълнителни бюджетни средства до края на финансовата перспектива в ход - т.е. до края на 2013г.
Според Илиана Иванова и Владимир Уручев, който е член на Комисията по индустрия и енергетика, "българските реактори не бяха излишни за енергийния баланс на страната ни и затова е нормално в началото голяма част от средствата да бъдат изразходвани за мерки в целия енергиен сектор, с което да се компенсира отчасти загубата на сериозни енергийни мощности". Преждевременното спиране на блоковете също така „не позволи да се натрупат в националните фондове необходимите средства за тяхното извеждане от експлоатация, което направи необходима и неизбежна финансовата солидарност на ЕС за безопасното провеждане на сложен комплекс от дейности по извеждане от експлоатация на ядрени мощности в трите страни – България, Словакия и Литва”, изтъкнаха още двамата евродепутати.Те са на мнение, че в условията на отсъстващ опит в ЕС по извеждане на ядрени централи от експлоатация, въпросните три държави създават технологичните решения и опит, от който биха могли да се възползват и останалите страни с ядрена енергетика.
За постигане на висока ефективност и добавена стойност в използването на средствата от ЕС за извеждане от експлоатация, е необходима много по-сериозна координация между трите програми, за да се избегне дублиране на дейности и повтарянето на възможни грешки, което е особено актуално предвид факта, че същинските дейности по извеждане от експлоатация предстоят да започнат в близките години след приключване на подготвителните мероприятия.
Според Илиана Иванова и Владимир Уручев, "други възможни механизми за по-ефективното и прозрачно използване на финансовата помощ са по-голяма координация при разрешаването на сходни проблеми, особено свързани с третирането на определен тип радиоактивни отпадъци, както и синхронизиране на правилата за възлагане, контрол и отчетност на планираните дейности".
Двамата евродепутати от ЕНП/ГЕРБ предлагат съвместно редица поправки по доклада в Комисията по бюджетен контрол и становището на Комисията по индустрия и енергетика, с които искат да защитят максимално българския интерес, както и да допринесат за постигането на реална ефективност и европейска добавена стойност на средствата от ЕС за безопасно извеждане от експлоатация на ядрени мощности, включително до отвеждане на започнатите дейности в трите страни до завършващи крайни етапи.
Позицията на ЕП и на която и да е политическа група се одобрява във финалния текст, гласуван в комисиите и в пленарна зала и предварителните коментари за всяка стъпка от процеса на обсъждане на доклада не винаги представляват обективно окончателното становище на Европейския парламент.

Няма коментари:

Публикуване на коментар