На 7 ноември с поредна проява, насочена към младите хора, АЕЦ „Козлодуй” потвърди своята ангажираност към подготовката на новите поколения професионалисти, като се включи в инициативата на Джуниър Ачийвмънт България „Мениджър за един ден”. В нея участваха десет гимназисти от средни училища в гр. Козлодуй, които заеха висши мениджърски позиции в най-голямата електропроизводствена компания в страната и с това активно заявиха своя интерес към реалния свят на бизнеса.
В началото на техния работен ден експерти от АЕЦ „Козлодуй” ги запознаха с работата на атомната централа и с дейностите, които компанията изпълнява, за да подкрепя обучението и реализацията на млади специалисти. Изпълнителният директор на Дружеството Наско Михов връчи на всеки от тях длъжностна характеристика.
След като подписаха своите договори, дванадесетокласникът Антоан Червенски от Професионалната гимназия по ядрена енергетика (ПГЯЕ) „Игор Курчатов” стана изпълнителен директор, а функциите на негов заместник пое Детелин Детелинов от десети клас в същото училище. Задачата да ръководи дирекция „Безопасност и качество” получи единадесетокласникът от ПГЯЕ Мирослав Григоров, неговият връстник от Средно училище (СУ) „Христо Ботев” Денис Георгиев оглави дирекция „Производство”, Денис Любенова (12 клас) и Цветелина Йорданова (10 клас) от ПГЯЕ станаха ръководители на дирекциите „Развитие и модернизации” и „Правна и търговска дейност”. Назначение като директор „Икономика и финанси” получи средношколецът от 11 клас на СУ „Христо Ботев” Цветомир Иванов. Главен инженер на „Електропроизводство – 2” стана неговият връстник Габриел Йорданов от Професионалната гимназия. Главен счетоводител за ден бе Габриел Тодоров от 11 клас на СУ „Христо Ботев”, а управление „Администрация и контрол” бе поверено на Памела Борисова, на която предстои дипломиране в ПГЯЕ. Всички имаха възможност да се включат в конкретни дейности от работния график за деня.
За да бъдат подготвени за своите нови отговорности, младите мениджъри преминаха тренинг, специално разработен за целта от психолозите на АЕЦ. А по време на техническия тур в командната и машинната зала на шести енергоблок те научиха повече за професиите, специфични за ядрената енергетика. Посетиха и мястото, което свързва електропроизводствения комплекс с националната електроенергийна система на България – Откритата разпределителна уредба.
Гимназистите получиха специални сертификати за участието си в инициативата, които да им напомнят, че атомната централа е отворена за младите хора и само от тях зависи един ден да се завърнат тук като отлично подготвени професионалисти и бъдещи мениджъри.