Бисквитки

петък, 17 декември 2010 г.

Задава се хаос с новия ред за отпуските


Броени работни дни преди края на годината цари пълна неяснота как ще се прилага новият регламент за отпуските, включително и за дните от 2010 г.
Редът за почивките през тази година е тотално объркан, тъй като промените в Кодекса на труда влязоха в сила на 30 юли. А според тях почивните дни се ползват по задължителен график, който се приема в началото на годината, съобщава в. "Сега".
Глобите за липса или нарушение на графика
са от 1500 до 15 000 лв. Този график вече определя и реда, по който хората могат да си поискат отпуск, а работодателят да им разреши или да им откаже. Обективно обаче тази година нямаше как да се направи въпросният списък. "Без график няма и ред, по който работниците и служителите да си поискат задължително полагаемите им се дни, нито работодателят да им ги откаже", обясняват проблема социални експерти.
В момента
социалното министерство няма становище и как се отчитат полагаемите се за тази година дни. Те се разпределят пропорционално на месеците и не се знае отпускът преди 30 юли по стария ред ли се отчита или по новия. По стария ред няма давност и почивките не се губят, а по новия се въвежда 2-годишна давност.
Вариантите са два - или да се реши, че за цялата 2010 г. важи старият ред, т.е. всички неизползвани дни да се натрупат към тези без давност, или да се "спасят" само полагаемите се за месеците преди влизането в сила на промените в КТ. Вторият вариант обаче пак може да бъде оборен в съда, тъй като никъде в закона не беше казано, че трябва да се направи график поне за оставащите 5 месеца на годината.

Социалният министър Тотю Младенов призна, че
работна група между експерти и синдикати се събира да реши проблема. Това става, след като от КНСБ възразиха, че в момента от министерството тълкуват закона неправилно, като обясняват, че целият отпуск за 2010 г. се полза по новия ред независимо от късното влизане в сила на закона. "Имаше среща, но на нея само са информирали нашите представители, че не са съгласни със становището ни. Но имат намерение да пишат нова преходна разпоредба, което е признание, че проблем има", каза за "Сега" изпълнителният секретар на КНСБ Чавдар Христов. Заради парламентарната ваканция обаче това означава още седмици неяснота как ще се отчитат и прехвърлят дните от тази година.
Не по-малко объркване ще има и през следващата година. Законодателите не са предвидили поредица от възможности човек да не може по обективни причини да се впише в задължителния график или да почива в уречения период. На практика всеки болничен лист на служител във фирмата може да обърка графика и да предизвика опасност от глоби при проверка на Инспекцията по труда поради невъзможност на много хора да почиват едновременно.

Големият проблем обаче идва от
едновременното въвеждане на 2-годишна давност за неползваните дни и на правото за следваща година да се прехвърлят само до 10 дни, и то по производствени причини. "Така излиза, че останалата част от платения годишен отпуск, който не е прехвърлен или по някаква причина не е използван, трябва да се запазва в продължение на 2 г. Т.е. този отпуск го има за следващите 2 години, но по сега действащата уредба на служителя е отнето правото да го използва", обясни юрист по трудово право.
Това отнемане на права вече е и счетоводно регламентирано. Администратори на счетоводни програми, които броят отпуските, са се обърнали за консултация към НАП и оттам са обяснили, че трябва да ги настроят да прехвърлят не повече от 10 дни за следващата година. Така другите дни, на които хората имат право, защото не са погасени по давност, директно изчезват.
БГНЕС

Няма коментари:

Публикуване на коментар